HD Yamyam İşkencesi – Cannibal Holocaust

Yamyam İşkencesi – Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust 1980 İtalyan yapımı korku macera filmidir. İtalya dahil birçok ülkede İngilizce olan bu özgün ismiyle gösterime sunulmuştur.

Senaryosunu Gianfranco Clerici'nin yazdığı ve Ruggero Deodato'nun yönettiği filmin çekimleri konunun geçtiği mekanlarda yani Amazon yağmur ormanlarında yapılmıştır. Film tanınmamış oyuncularla çekilmişti.

Film ormanın derinliklerinde yaşayan yerli kabilelerle ilgili bir röportaj yapmaya giden dört kişilik bir belgesel film ekibinden bir daha haber alınamaması üzerine bir antropolog'un film ekibini aramaya çıkması ile başlar. Araştırmaları sırasında antropolog ve beraberindekiler ormanda belgesel ekibinin çektiği filmlerin kutularına ulaşırlar. Bu filmleri izlediklerinde ise bu insanların başlarına nelerin geldiğini dehşetle öğrenirler.

Çok tartışma yaratmış bir film olan "Cannibal Holocaust" İstismar Sinemasının (İng: Exploitation Films) en tipik örneklerinden biridir. Bu alt türün bütün ögelerini en uç noktalara kadar kullanmaktan çekinmemiş olan film daha Milano'daki ilk gösteriminde mahkemece yasaklanmış, filme el konmuş ve yönetmeni Deodato da müstehcenlik suçlamasıyla tutuklanmıştı. Hatta filmde öldürülen oyuncuların rol gereği değil de sahiden öldürülmüş olduğu iddiaları bile ortaya atılmıştı, yani filmin bir snuff film olduğu suçlamasına maruz kalmışlardı (Snuff film: sadistçe bir seks eylemi sırasında oyuncuların katledildiği yasa dışı çekilmiş pornografik film türüne verilen ad), gerçi Deodato bu suçlamadan aklandı ama film yine de birçok ülkede yasaklandı. Bu yasaklar bu ülkelerin birçoğunda hala geçerliliğini koruyor. Filmin yasaklanma gerekçelerinden biri de onlarca hayvanın kamera karşısında vahşice katledilmeleriydi[1]..

Film İlk gösterimi ile toplatılması arasında geçen 10 günlük süre içerisinde 2 Milyon dolar hasılat yapmıştı. Hatırı sayılır bir fanatik hayran kitlesi oluşan Cannibal Holocaust kült filmler arasında sayılmaktadır.
  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Detaylar

    Henüz detay eklenmemiş.

    Yorumlar (6)