HD Taksi Tahran – Taxi Teheran

Taksi Tahran – Taxi Teheran

Ülke:

Süre:

82 Dakika

Yönetmen:

Jafar Panahi

Oyuncular:

Jafar Panahi
Taksi Tahran’ın hikayesi, İran’ın başkenti Tahran’ın sokaklarında gezinen, görünürde diğerlerinden hiçbir farklı olmayan bir sarı takside geçiyor. Tahran’ın renkli sokaklarında ilerleyen taksi, her türden yolcuyu konuk eder ve şoför koltuğunda oturan kişi her yolcuyla farklı bir konu üzerine çeşitli röportajlar gerçekleştirir. Direksiyondaki isim ise ünlü yönetmen Jafar Panahi’den başkası değildir. Panahi, taksisinin ön panosuna monte edilmiş kamerasını yolculara çevirerek farklı konular üzerinden yürüttükleri sohbetlerle, izleyiciye içerisinde dram ve komedinin bir araya geldiği zengin bir Tahran portresi sunuyor.

Bu filmde, İran'ın son dönemde yetiştirdiği en iyi yönetmenlerden olan Cafer Penahi'nin İran hükumeti tarafından konulan yurtdışına çıkma ve film çekme yasağını dahice bir yöntemle delmesine tanık oluyoruz. Bir taksi şoförü olarak İran sokaklarına çıkan ve sadece arabasına koyduğu kamerasıyla, taksi müşterileri vasıtasıyla Tahran'ın gerçek bir profilini ortaya koyan Taksi Tahran, 2015 Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülüne layık görüldü.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  "Ben bir film yapımcısıyım. Film yapmaktan başka bir şey yapamam. Sinema benim dışavurumum ve hayatımın anlamı. Hiçbir şey benim film yapmamı engelleyemez. En uç köşelere itildiğim zaman içimdeki ben ve mahrem yerlere bağlanırım, bütün kısıtlamalara rağmen yaratmanın gerekliliği daha güçlü bir içgüdüye dönüşür. Sinema bir sanat olarak benim ilk önceliğim haline gelir. Saygımı gösterebilmek ve yaşadığımı hissetmek için hangi koşul altında olursa olsun film yapmaya devam etmeliyim."

  Taksi Tahran, 2015 Berlin Film Festivali'nde büyük ödül Altın Ayı ile FIPRECI Ödülü'nü kazandı.

  Jafar Panahi'nin 20 yıllık yasak döneminde çektiği üçüncü film olan Taksi Tahran, diğer iki filmin aksine (This Is Not A Film, Closed Curtain) ilk kez sokaklarda geçiyor.

  Filmde Panahi'nin taksisine konuk olan yolcuların tamamı, kimlikleri açıklanmayan amatör oyunculardan oluşuyor.

  Yayın Tarihi:

  26 Haziran 2015 (Türkiye)

  Senaryo:

  Jafar Panahi

  Ödüller:

  7 Ödül & 6 Adaylık

  Yapım Şirketi:

  Jafar Panahi Film Productions

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 3 Hafta / Seyirci: 2.073 / Hasılat: 27.009,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (1)