HD Sürgün İnek (Yerli Film)

Sürgün İnek (Yerli Film)

Yıl 1997. Düşüncelerinden ötürü insanların sürüldüğü günlerde, sıra Gomalak köyündeki bir ineğin özgürlüğüne gelmiştir.
Şevket ve Cemile kendi halinde yaşayan,birbirlerini ve inekleri Sarıkız'ı çok seven bir çifttir.Bu çiftin hayatları ineklerinin Atatürk büstünü kırmasıyla birden bire içinden çıkılmaz bir hal alır. Bu olayın çığ gibi büyüdüğüne, hadisenin köy sınırlarını aştığına, şaşkınlık ve korkuyla şahit olurlar. Muhtarından, ihtiyar heyetine, bürokratından, askerine herkes bir ineğin peşine düşer. Mesele büyüdükçe işle sağından solundan ilgili bütün kişiler kendilerini trajikomik bir hal içinde bulur. Olaylar giderek bir komedi şölenine dönüşür. Kahramanlarımız düştükleri bu durumdan nasıl sıyrılacaklardır? Özgürlüğünü kaybeden Sarıkız eski mutlu günlerine dönebilecek midir?

Gerçek bir olaydan esinlenilerek çekilen Sarıkız'ın hikayesi Sürgün İnek, dev oyuncu kadrosuyla bin yılın komedisi olarak beyazperdede izleyiciyle buluşuyor.

Sürgün İnek (2014) adlı film Tek Parça Full HD, Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj, Görüntü kalitesi olarak 360p,480p,720p,1080p gibi seçenekler ile farklı player ve alternatifler ile eklenmiştir.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Köyün ahalisini biraz tanıyacak olursak...

  Cezmi Baskın'ı canlandırdığı Muhtar Sami karakteri, üç dönemdir köyün muhtarlığını yapıyor, eski muhtar Kenan'la aralarında esaslı bir rekabet var. En büyük hedefi ise Gomalak'ı belde yapıp, Belediye Başkanı olmak. Tarık Papuççuoğlu'nun canlandırdığı e ski muhtar Kenan da gelecek seçimlerde adaylığını koyacak, Sami'nin hata yapmasını dört gözle bekliyor.

  Köyün imamı Ahmet'i ise Necip Memili canlandırıyor. Yardımsever ve son derece adil biri olan İmam Ahmet, kövün sevdiği ve güvendiği kişilerden biri. Sorunları ustalıkla çözüyor, kendine gelen yardım isteklerine soğukkanlılıkla cevap veriyor.
  Erdal Cindoruk'un hayat verdiği Hasan Yılmaz Şahintürk karakteri, İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapıyor. İşgüzar ve çıkarcı bir bürokrat olan Şahintürk'ün kariyer hedefi Milli Eğitim Bakanı olabilmek. Bu nedenle de siyasi otoritenin gözüne girmeye çalışmakta. Fırat Tanış'ın oynadığı Nihat karakteri ise kurnaz ve üçkağıtçı bir adam. Şevket'in tek kardeşi ve zamanını ailesinin başına sorunlar açıp, arkadaşlarıyla boş boş dolaşmakla geçirir.  Müfettiş Sezgin İçli'yi Serkan Öztürk canlandırıyor. Kendini zeki zanneden ancak hiç de öyle olmayan, kırılan büstü araştırması için İçişleri Bakanlığı'nın köye gönderdiği bir müfettiştir. Tek amacı kendini üstlerine kanıtlamak. Kendini çok zeki zanneder ama aslında iş çıkartan, şüpheciliği ahmaklığa kadar götürmüş biridir. Büstün kırılması hadisesini araştırması için İçişleri Bakanlığı'nca köye gönderilmesini kendisini üstlerine kanıtlamak için bir fırsat olarak görmektedir. Köyün her daim birlikte gezen ihtiyar heyetindeki Cebrail, Mikail ve İsrafil rollerinde Yılmaz Gruda, Eşref Kolçak ve Köksal Engür'ü izliyoruz.

  Filmin başrolünde yer alan Sarıkız montofon türünde, şirin ve şanslı bir inek. Başına gelenlerden sonra tüm köyü ayağa kaldırıp büyük bir karmaşaya yol açıyor.

  Filmin başrollerindeki diğer isimler Hasan Kaçan ve Şebnem Sönmez tek varlıkları Sarıkız'ın biricik ailesidir. Hasan Kaçan'ın canlandırdığı Şevket karakteri hikayenin de başkarakteridir. Gomalak köyünde yaşamakta ve hayatını hayvancılık yaparak kazanmaktadır. Çiftin çocukları yoktur ve bu nedenle bebekliğinden bu yana baktıkları Sarıkız'a karşı büyük bir bağlılık duymaktadırlar.

  Vildan Atasever'in canlandırdığı Gülay karakteri, Ankara'daki üniversitesinden mezun olduktan sonra Gomalak köyüne öğretmen olarak atanan genç bir kadındır. İdealist ve sevecen öğretmenin köy halkına adapte olma sürecini de gözlemlediğimiz filmde Gülay'ın, Tolga Güleç'in canlandırdığı Hazım karakterine olan gizli ilgisi de söz konusudur. Bilgi birikimi yüksek, heyecanlı ve adalet peşinde bir karakter olan Hazım ise eğitimini İstanbul'da sürdürürken son sınıfta katıldığı 28 Şubat protestosundan sonra okuldan uzaklaştırılmıştır. Köyüne döner ve görür görmez Gülay'a aşık olur.

  Yayın Tarihi:

  28 Şubat 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  Serkan Ozturk

  Yapım Şirketi:

  Atmosfer Film

  Bütçe:

  $2.000.000 (Tahmini)

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 14 Hafta / Seyirci: 523.450 / Hasılat: 4.510.131,25 TL (Türkiye)

  Yorumlar (2)