Soğuk Dağ – Cold Mountain | 2003 (Türkçe Dublaj)

Soğuk Dağ – Cold Mountain | 2003 (Türkçe Dublaj)

1860’lı yıllar, Amerika... İç savaş yüzünden ikiye bölünen bir ülkede insanların birleşmesi olağanüstü bir yolculuk gerektirir. “Cold Mountain” savaşın ayrı düşürdüğü üç insanın hikayesini anlatıyor...

Çatışmalarda yaralanan Konfederasyon (Güney) askeri Inman (Jude Law), savaşın yakıp yıktığı ülkeyi baştan başa geçerek sevdiği kadına ulaşmaya çalışmaktadır. Sevgili Ada’sına (Nicole Kidman) kavuşmak için çıktığı zorlu yolculuğun her adımında eski köleler ve isyancılar, askerler ve ödül avcılarıyla karşılaşır, beklenmedik dostlar ve tehlikeli düşmanlarla yüz yüze gelir.

Sevgilisinin dönüşünü genç kadının da işi kolay değildir. Rahip bir babanın kızı olarak özenle yetiştirilen Ada, babasının ölümünün ardından tehlikelerle dolu bir dünyada yapayalnız kalmıştır. Dı şardan gelebilecek tehditler konusunda en ufak fikri olmayan genç kadının çiftlikteki hayatta kalma mücadelesi çok zorlu olacaktır. Ada için kurtuluş umudu, Ruby (Renee Zellweger) adlı serseri ruhlu genç kadının güçlü kişiliğinde ortaya çıkar. Ruby ona güçlü olmayı, kendine güvenmeyi, tanımadığı dış dünyanın şaşırtıcı gerçeklerini ve harikalarını öğretecektir...

“The English Patient” filmi ile Oscar’ı kucaklayan Anthony Minghella’nın, Altın Küre Ödüllerine 8 dalda aday olan ve Renee Zellweger’a “en iyi yardımcı kadın oyuncu” ödülünü getiren filmi “Cold Mountain”in başrollerinde Zellweger’ın yanı sıra Jude Law, Nicole Kidman, Donald Sutherland, Natalie Portman, Giovanni Ribisi, Philip Seymour Hoffman gibi birbirinden ünlü oyuncular kamera karşısına geçmiş. Filmin senaryosu, Charles Frazier’in sevgi, arkadaşlık, doğa, hayatta kalma ve iç savaş sonrası değişen Amerika üzerine yazdığı Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan aynı isimli kitabından Minghella tarafından beyazperdeye uyarlamış.

Bu yılın Oscarları’nın da iddialı adayları arasında yer alan “Cold Mountain”, “en iyi erkek oyuncu” (Jude Law), “en iyi yardımcı kadın oyuncu” (Renee Zellweger), “en iyi görüntü yönetimi”, “en iyi kurgu”, “en iyi orijinal müzik” ve “en iyi orijinal şarkı” (Scarlet Tide) dallarında aday gösterildi.

“Cold Mountain”in kamera arkası ekibi için “The English Patient” dan bu yana birlikte çalıştığı Oscar ödüllü yapım ekibini bir araya getiren Minghella, filmin görüntü yönetmenliğini John Seale’a; kurgusunu Walter Murch’a, giysi tasarımlarını Ann Roth’a vermiş. Üçlü, daha önce Minghella’nın “The Talented Mr. Ripley” adlı çalışmasında da birlikte çalışmış. “Cold Mountain”in kamera arkası ekibinde ayrıca bugüne kadar altı kez Oscar ödülüne aday gösterilen, Federico Fellini ve Martin Scorsese filmlerindeki dünyaları yaratan set tasarımcısı Dante Ferretti de yer almış.

Büyük bölümü Romanya’da, Romanya Silahlı Kuvvetleri’nin binlerce mensubunun katkısıyla çekilen film, Romanya’yı Fas, Tunus, İspanya ve Ürdün’den sonra Hollywood’un yeni gözde mekanı haline getirmiş.

FilmCuk Ekibi olarak, İyi seyirler dileriz...


  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Detaylar

    Henüz detay eklenmemiş.

    Yorumlar (1)