1080p Nuh: Büyük Tufan – Noah

Nuh: Büyük Tufan – Noah

Filmde, dünyayı yok edecek olan Büyük Tufan’dan önce yüce bir görev için Tanrı tarafından seçilmiş Nuh rolünde Russell Crowe başrolde. Belki de Dünya´nın sonunu getirecek tüm canlıları tehdit eden bir sel felaketi öncesinde Hz. Nuh, Tanrı´dan aldığı kutsal bir emir doğrultusunda bir gemi inşa etmeye başlar. Bu devasa gemiye her canlı türünden örnekleri alarak insan ve canlı hayatının devamlılığını sağlayacaktır. Öncelikli amaçlarından bir diğeri de eşi Naamah ile oğulları Ham, Shem ve arkadaşı Ila´nın hayatlarını kurtarmaktır. Öte yandan yaşadıkları yerde bulunan insanlar Nuh´un planını öğrenip onu öldürmeye çalışırlar. Ancak Nuh ne pahasına olursa olsun ürkütücü bir şekilde yükselmekte olan su seviyesine karşı umudunu korumaya ve bu zorlu görevi yerine getirmeye çalışır.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Film İslami yönetimlerin olduğu Bahran, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’da sansür mekanizmasına takılarak, gösterimi tamamen yasaklandı. Öte yandan, yapım firmasının yönetmenden habersiz 3 ayrı versiyonu Hristiyan seyircilerin hassasiyetlerine dair önceden fikir almak için küçük ön gösterimler düzenledi. Yönetmen firmanın bu hamlesini öğrendiğinde çok sinirlendiğini ifade etti ve “Tüm sinema hayatım boyunca başıma böyle bir şey gelmemişti” açıklamasında bulundu. Sonrasında yapım firması bu üç versiyondan hiçbirinin gösterime girmeyeceğini, yönetmenin kurgusundan bizzat emin olduğu, kendi imzasını taşıyan versiyonun dünya çapında vizyona gireceği duyuruldu.

  Nuh: Büyük Tufan, başrollerde yer alan Russell Crowe ve Jennifer Connelly'nin birlikte rol aldığı üçüncü sinema projesi. İkiliyi daha önce 'A Beautiful Mind' ve 'Winter's Tale' filmlerinde izlemiştik. Ayrıca A Beautiful Mind'da bu filmde de olduğu gibi bir çifti canlandırmışlardı.

  Başrol için düşünülen isimler arasında ünlü oyuncular Christian Bale ve Michael Fassbender vardı. Ancak bazı anlaşmazlıklar sonucunda rol Russell Crowe'a gitti.

  Nuh'un eşi Naameh rolü için Julianne Moore'un adı geçiyordu, sonrasında Jennifer Connelly'de karar kılındı.

  Tubalcain rolü içinse  Liam Neeson, Liev Schreiber ve Val Kilmer gibi isimlerin üzerinde durulduysa da yönetmen Darren Aronofsky'nin kararıyla rol Ray Winstone'un oldu.

  130 milyon dolarlık bir bütçeyle kotarılan film bütçesinin yanı sıra hikaye ve oyuncu kadrosuyla da tam anlamıyla bir Hollywood blockbuster'ı olma özelliğine sahip. Aynı zamanda ünlü yönetmen Darren Aronofsky'nin şimdiye dek çektiği en yüksek bütçeli film olma özelliğine sahip. Zira Aronofsky'nin yer aldığı bütçesi en yüksek film, 35 milyon dolarlık ''The Fountain'' filmiydi. Bunun yanısıra ''Black Swan'' 13 milyon dolar, ''The Wrestler'' ise 6 milyon dolarlık bir bütçeyle kotarılmıştı.

  Filmde yer alan onlarca türden hayvanın hiçbiri gerçek değil, hepsi bilgisayar ortamında yeniden yaratıldı. Yönetmen Darren Aronofsky ekibinin gerçek bir hayvan krallığı yaratmak zorunda kaldığını belirtiyor. Bu aşamada çalışan Industrial Light and Magic şirketiyse şirket tarihlerinin en karmaşık projesini gerçekleştirdiklerini açıkladı.

  Filmin çekimleri İzlanda, Meksika, California, New York ve Washington gibi çeşitli yerleri kapsayan geniş bir mekan yelpazesinde tamamlandı.

  Yayın Tarihi:

  03 Nisan 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  Darren Aronofsky, Ari Handel

  Ödüller:

  1 Altın Küre Adaylığı & Diğer 1 Ödül & 16 Adaylık

  Yapım Şirketi:

  Paramount Pictures, Regency Enterprises, Protozoa Pictures

  Bütçe:

  $125.000.000 (Tahmini)

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 12 Hafta / Seyirci: 1.178.671 / Hasılat: 13.663.068,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (2)