1080p Marslı – The Martian

Marslı – The Martian

Andy Weir'ın kitabını yazdığı bilim kurgu filmi olan The Martian (Marslı) filmi son zamanların en iyi filmlerinden biri olarak karşımıza çıkmaya geliyor. Weir'ın The Martian kitabı daha geçen sene ülkemizde basıldığı bilgisini de size aktarayım. Marslı (The Martian) filminin konusunu siz FilmCuk seyircilerine aktarmak istiyorum. Ünlü aktör Matt Damon'ın başrolünü üstlendiği Mark Watney, bir astronottur. Watney, bir ekip ile birlikte Mars'a yolculuk yapar. Ancak bu yolculuk onun için büyük bozgun ile sonuçlanır. Çünkü Mars'ta meydana gelen bir fırtına yüzünden ortadan kaybolur. Tüm ekip arkadaşları onu öldü sansa da o hayattadır. Hayatta kaldığını dünyaya sinyal göndererek NASA görevlilerine bildirmeye çalışacaktır. Dünyaya gönderdiği sinyalleri gören NASA, hemen Watney'in ekibine bildirir ve ekip arkadaşları da belki de devam etmekte olan fırtınayı göze alarak Watney'i kurtarmaya gider.

Amerikan yapımı olan The Martian (Marslı) filminin yönetmenliğini 77 yaşında, oldukça yetişkin olan Ridley Scott üstleniyor. Scott'ın en dikkat çekici özelliği 2015 ve 2016 yapımı olan tam 8 filmde görev alıyor. Bazı filmlerin yönetmenliğinde görev alırken bazı filmlerin senaristliği konumunda oturuyor. Oldukça tecrübeli ve başarılı olan Scott, bu başarısı ve tecrübesini yine Marslı filmine yansıttı ve izleyicilerine seyretmeye doyacakları bir film yaptı. 2015'in 2 Ekim'in vizyona girecek olan The Martian filminde aksiyon ve macera dolu dakikaların yanı sıra gerilimin de bizi beklediğini belirtmeliyim. Şimdiden iyi seyirler diliyorum.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Resimler
 • Özet & Detaylar

  The Martian, Andy Weir'in ödüllü ve çok satan bilimkurgu romanından beyazperdeye aktarıldı.

  Filmin senaryosunu kaleme alan Drew Goddard, filmin yönetmenliğini de üstlenecekti ancak Sinister Six filmi için vazgeçti. Onun yerine yönetmen koltuğu senaryoyu okuyan Ridley Scott'a teslim edildi.

  Filmin uyarlandığı kitap ilk olarak yazar Andy Weir'ın internet sitesinde ücretsiz olarak yayınlandı ve büyük ses getirdi. Ardından hayranların indirilebilir bir versiyonu için ısrar etmeleri üzerine 99 cent'lik bir ücret karşılığında indirilebilir bir sürümü yayınlandı.

  Filmin çekimleri 70 gün sürdü ve çekimler için 20 farklı set kuruldu.

  Özellikle uzay elbiseleri kısmında Prometheus (2012) filmi için yapılan birçok araştırma ve geliştirme bu film için de kullanılmış.

  Jessica Chastain ve Matt Damon'ın birlikte rol aldığı ikinci film. İkiliyi daha önce ortak sahneleri olmasa da bir diğer bilimkurgu yapıtı Interstellar'da izlemiştik.

  Filmin Avustralya'da çekilmesi planlanıyordu ancak hükümetle anlaşılamaması sonucu iptal edildi ve çekimlerin büyük bölümü Budapeşte'de tamamlandı.

  2016 Altın Küre Adaylıkları ve Ödülleri

  En İyi Film / Komedi - (Kazandı)
  En İyi Yönetmen - Ridley Scott
  En İyi Erkek Oyuncu / Komedi - Matt Damon (Kazandı)
  2016 Oscar Adaylıkları

  En Iyi Film
  En Iyi Erkek Oyuncu - Matt Damon
  En Iyi Uyarlama Senaryo - Drew Goddard
  En Iyi Ses Efekti- Paul Massey, Mark Taylor, Mac Ruth
  En Iyi Ses Kurgusu - Oliver Tarney
  En Iyi Görsel Efekt- Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence, Steven Warner
  En Iyi Prodüksiyon - Arthur Max, Celia Bobak

  Yayın Tarihi:

  02 Ekim 2015 (Türkiye)

  Senaryo:

  Drew Goddard, Andy Weir

  Ödüller:

  7 Oscar Adaylığı. Diğer 33 ödül & 164 adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Twentieth Century Fox Film Corporation, TSG Entertainment, Scott Free Productions

  Bütçe:

  $108.000.000 (Tahmini)

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 16 Hafta / Seyirci: 562.756 / Hasılat: 8.017.312,04 TL (Türkiye)

  Resimler

  "Marslı – The Martian" filmine ait 3 adet görsel bulundu.

  Yorumlar (11)