1080p Kuzular Firarda – Shaun the Sheep Movie

Kuzular Firarda – Shaun the Sheep Movie

Shaun oldukça çılgın ve macerayı çok seven bir koyundur. Bir gün çiftlikte canı çok sıkılır ve atraksiyon yaşamaya karar verir. Çiftlikteki arkadaşlarını da kafalar ve şehrin merkezine gitmeye karar verirler. Başta herşey müthiş gitse de sonrada işler sarpasarar. Shaun ve arkadaşları bu işten hemen kurtulmaya çalışsalarda bu o kadar kolay olmayacaktır. Tek istedikleri bu işten kurtulup sahiplerini bulmak olan bu koyunların macerasına tanıklık edeceğiz. Tatlı mı tatlı şirin mi şirin ancak bi' o kadar da çılgın olan Shaun bu yaptığından pişman olacaktır. Ancak pişmanlığının farkına varana kadar iş işten geçecektir.

Justin Fletcher, John B. Sparkes ve Omid Djalili gibi isimlerin seslendirdiği 2015 yapımı animasyon filmidir Kuzular Firarda (Shaun the Sheep Movie). Gerçi Türkçe dublajı için farkı dublajörler kullanılacak olsa da orjinal filmin seslendirilmesinde bu isimler yer alıyor. Filmi izlediğinizde müthiş bir kurguya ve grafiğe sahip olduğunu göreceksiniz. Kuzular Firarda filminin yönetmenliğini ve senaristliğini aynı isimler üstleniyor. Bu isimlerden biri Mark Burton iken diğeri Richard Starzak'dır. Filmin ana karakteri ve filme adını veren Shaun'ı Justin Fletcher seslendirirken Shirley'i Richard Webber ve Trumper'i Omid Djalili seslendiriyor. 17 Nisan 2015'te seyircisiyle buluşacak olan bu animasyon filminin daha çok çocuk yaştakilere hitap ettiği düşünülebilir. Ancak yaşı olgunluğa ermiş ve tabir-i caiz ise animasyon manyakları dediğimiz insanlar var. Bence animasyon filminin yaşı olmaz çünkü işin içinde grafik var ve bu tarz grafikler hoşuna giden insanın animasyon izlemesinden daha doğal bir durum olamaz. Bir de kurgusu müthiş yapıldığı zaman işte o zaman animasyon, animasyon olur.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Shaun the Sheep, Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan ve büyük bir hayran kitlesine sahip bir çizgi dizinin sinema uyarlaması.

  4 Oscar Ödülü kazanan Aardman Stüdyoları daha önce Tavuklar Firarda (2000), Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı (2005) ve Fare Şehri (2006) gibi filmlerin yapımını da üstlenmişti.

  Filmin yapımında 17 kişiden oluşan bir animasyon ekibi görev aldı ve günde 2 saniyelik animasyon üretildi.

  Film, uzunluğu 1 dakika ile 5 buçuk dakika arasında değişen 25 sekanstan oluşuyor.

  Çekimlerde 58 kamera ve 33 kamera kontrol ünitesi kullanıldı.

  Film, 549.777 “kare”den oluşuyor. Bunun karşılığı yaklaşık 5 buçuk trilyon piksel (tam olarak 5.586.174.141.600 piksel).

  79.237 adet storyboard çizildi.

  Çekimlerden 1.051’inin üzerinde görsel efekt uygulaması yapıldı.

  Filmin yapımında tek bir animasyon sanatçısı çalışsaydı, filmin hazır hale gelmesi yaklaşık 9 yıl sürecekti (tam olarak 8,93 yıl).

  Filmdeki “şehir meydanı” sahnesinde tam 42 kukla yer aldı. Bu sahne, tek bir çekimde en fazla sayıda animasyon karakterin bulunduğu sahneydi.

  En İyi Animasyon

  Yayın Tarihi:

  17 Nisan 2015 (Türkiye)

  Senaryo:

  Mark Burton, Richard Starzak, Nick Park

  Ödüller:

  1 Oscar Adaylığı. Diğer 2 ödül & 49 adaylık.

  Yapım Şirketi:

  StudioCanal, Aardman Animations, Anton Capital Entertainment (ACE)

  Bütçe:

  $25.000.000 (Tahmini)

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 27 Hafta / Seyirci: 145.936 / Hasılat: 1.455.435,95 TL (Türkiye)

  Yorumlar (8)

   1. Turkral T.