1080p Keskin Nişancı – American Sniper

Keskin Nişancı – American Sniper

Bradley Cooper'in canlandırdığı Chris Kyle'ın hayatını konu edinen bir aksiyon aynı zamanda biyografi filmi American Sniper. 1974 doğumlu olan Chris Kyle, Irak ülkesinde 150 masum insanın ölümüne neden olan bir askerdir. Aslında asker demek yanlış olur sadece rütbe olarak asker. Bu kadar insanı vahşice katleden birine asker denir mi orası tartışılır. 2013 yılında ölen Chris Kyle'ın kitabından uyarlanan bir Amerikan filmi American Sniper.

20 Şubat'ta vizyona giren 2015 yapımı bir film. Yönetmenliğini Clint Eastwood'un üstlendiği American Sniper filminin senaryosunu ise Jason Hall yazıyor. Bradley Cooper'ın başrolünü üstlediği filmde Kyle Gallner, Cole Konis, Ben Reed ve Elise Robertson filmin oyuncu kadrosunu dolduran diğer isimlerden. Aslında çıktığı gibi 7.8 gibi bi' Imdb puanı olması ne kadar izlenmesi gereken bir film olduğunu belli ediyor aslında.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Film, Chris Kyle, Scott McEwen ve Jim DeFelice'in yazdığı, 13 hafta boyunca New York Times'ın bestseller listesinin zirvesinde bulunan otobiyografik kitaptan uyarlandı.

  Film Amerika'da vizyona girdiği ilk hafta 105 milyon dolar gişe hasılatına ulaşarak Ocak ayı gişe rekorunu kırdı.

  Irak'taki savaşta görev yapan keskin nişancı Chris Kyle'ın hikayesinin anlatıldığı filmin yönetmeni Clint Eastwood bu filmin çektiği diğer savaş hikayelerinden daha heyecan verici olduğunu söyledi: “Daha önce de savaş hikayeleri çektim ancak bu benim için heyecan vericiydi çünkü Chris’in savaştaki başarıları ile, hayatının kişisel yönleri arasında geçiyordu, bu da onu daha ilginç kılıyordu. Savaşın bir insanda yol açtığı yaraları ve tüm aile üzerinde neden olduğu baskıları gösteriyor. İnsanlar savaşa gönderildiğinde nelerin tehlikeye atıldığını hatırlamak, yaptıkları fedakarlıkları görmek iyi bir şeydir. Bana göre bu açıdan anlatılacak son derece önemli bir hikayeydi.”

  Filmin başrol oyuncusu olan Bradley Cooper aynı zamanda filmin yapımcılarından da biri. Cooper filmin salt bir savaş filmi olmaktan ziyade karmaşık bir kişilik incelemesi olduğunu belirtip Clint Eastwood'un sade ve gerçekçi bir üslupla anlatma anlamında en doğru yönetmen olduğunu vurguladı.

  Başrol oyuncusu Bradley Cooper karakteri için 20'den fazla kilo almak zorunda kalmış ve günde 8 bin kalori aldığı bir diyete başlamış. Birkaç ay boyunca günde dört saat eğitmeniyle çalışan Cooper, canlandırdığı Chris Kyle'ın görüntüleri üzerinden çalışmış. Vakti geldiğinde ise orduda keskin nişancı olan ve filmin danışmanlarından da biri olan Kevin Lacz ile birlikte çalışmış.

  Yapımcı koltuğunda da bulunan Bradley Cooper filmin haklarını satın aldığında sadece yapımcı olarak projede yer almayı, başrolü ise Chris Pratt'e emanet etmeyi düşünüyormuş ancak sonrasında fikrini değiştirmiş.

  Bradley Cooper rolüne hazırlanırken, canlandırdığı Chris Kyle'ın gerçek hayattaki playlist'inde bulunan şarkıları dinlemiş. Aynı zamanda çalıştığı spor salonunda Chris Kyle'ın fotoğrafını asmış. Filmde giydiği ayakkabılar ise Kyle'ın kendi ayakkabılarıymış.

  Bradley Cooper bu filmle birlikte, üç kez 'en iyi erkek oyuncu' Oscar'ına aday gösterilen onuncu aktör oldu. Ünlü oyuncu daha önce David O. Russell'ın yönettiği American Hustle ve Silver Linings Playbook filmleriyle Oscar'a aday gösterilmişti.

  Projeyi yönetecek aday isimler arasında David O. Russell ve Steven Spielberg vardı ancak iki yönetmenle de anlaşma sağlanamadı.

  Yayın Tarihi:

  20 Şubat 2015 (Türkiye)

  Senaryo:

  Jason Hall, Chris Kyle, Scott McEwen, Jim DeFelice

  Ödüller:

  1 Oscar Kazandı. Diğer 18 ödül & 38 adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Warner Bros., Village Roadshow Pictures, RatPac-Dune Entertainment

  Bütçe:

  $58.800.000 (Tahmini)

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 5 Hafta / Seyirci: 88.289 / Hasılat: 1.128.207,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (43)