HD Kara Şövalye Yükseliyor

Kara Şövalye Yükseliyor

Terörist lider Bane'nin yaptığı gizli planları durdurmaya bu sefer ne Bruce Wayne'nin ne de Batman'in gücü yeter. Kedikadın Selina Kyle'ı da kendi safına çeken Bane, Gotham kentini ve halkını ciddi bir tehditle karşı karşıya bırakacaktır. Ne yerel kuvvetler, ne kahraman Jim Gordon ne de ordu olacakların önüne geçemez. Batman ilk kez kendisinden daha güçlü bir rakibe karşı mücadele verecektir.

Christopher Nolan yorumlu Batman efsanesinin son filminde, başrol Bruce Wayne/Batman olarak yine Christian Bale'i, ezeli düşman Bane olarak Tom Hardy'yi, Selina Kyle rolünde Anne Hathaway'i ve John Blake olarak da Joseph Gordon-Levitt'i seyrediyoruz. Marion Cotillard, Morgan Freeman, Gary Oldman gibi isimler de kadronun ağır topları arasında. Filmin senaryosunu Christopher Nolan ve Jonathan Nolan beraber kaleme alırken, filmin yapım ekibinde üçlemenin ilk iki filminde beraber çalıştığı isimler var. 3D'ye her zaman ihtiyatlı yaklaşan yönetmen Nolan'ın Başlangıç/Inception'da olduğu gibi yine IMAX formatına özel son teknoloji IMAX kameralarla çekilen Kara Şövalye Yükseliyor filminin müzikleri de Oscarlı müzisyen Hans Zimmer'a ait.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  -Görüntü yönetmeni Wally Pfister kendisi gibi 3D taraftarı olmayan yönetmen Christopher Nolan’a filmi tamamen IMAX formatıyla çekmeyi teklif etti. Nolan IMAX’i kabul etmesine rağmen, sessizlik isteyen diyalog sahnelerinde kameraların gürültüsü nedeniyle 35mm ve 70mm’lik formatlarda çekim yapıldı. Sonuçta filmin 50 dakikalık bölümünde IMAX kamerası kullanıldı.

  -Christopher Nolan 3 filmlik bir Batman serisini baştan aşağıya çeken ilk yönetmen oldu. Aynı kategoriyle süper kahraman filmlerindeyse ikincilik koltuğunda. (İlk kez Sam Raimi 3 filmlik bir seri olan Örümcek Adam filmlerine baştan aşağıya imza atmıştı.)

  -Gary Oldman, yönetmen Nolan’ın oyunculara filmin sonunu yazılı olarak vermediği, çalınma ihtimaline karşılık sözlü olarak anlattığını vurguladı.

  -The Hollywood Reporter’ın aktardığına göre, Anne Hathaway'in dublörü Batpod aracını kullandığı bir sahnede IMAX kameralarından birini paramparça etmiş. Bu Christopher Nolan setinde kırılan ikinci IMAX kamera olarak da teknik tarihe geçti.

  -Filmde Bane karakteri çizgi romandaki karşılığına en yakın çizilmiş karakter. Christopher Nolan’a göre Batman’i hem fiziksel hem de zihinsel açıdan en çok zorlayan “kötü adam” Bane.

  -Christian Bale Batman/Bruce Wayne ikilisini, üçleme boyunca canlandıran tek aktör oldu.

  -Bale, bu serinin herhangi bir yerinde “Robin” karakteri görünürse üçlemede yer almayacağını baştan belirtmiş. Yönetmen Christopher Nolan da öykünün karanlık yönünü zedelememesi açısından Robin karakterine yer vermemeyi uygun görmüş.

  -Selina Kyle rolü için Anne Hathaway dışında Jessica Biel, Gemma Arterton, Kate Mara, Charlotte Riley ve Keira Knightley de isimleri konuşuldu. Hathaway, Biel ve Mara ile yapılan deneme çekimleri sonrası rolü Hathaway kaptı.

  -Miranda Tate rölü içinse Marion Cotillard’ın yanı sıra Kate Winslet, Naomi Watts ve Rachel Weisz2ın isimleri telaffuz edilmişti. Cotillard filmin çekimlerine doğum yaptıktan 2 ay sonra başladı!

  -Hugo Strange rolünü Robin Williams’ın oynayacağı dedikodular arasındaydı.

  -Anne Hathaway, Selina Kyle rolünü aldıktan sonra “Kedikadın” karakterinin altından kalkabilecek mi soruları medyayı uzun süre meşgul etti.

  - Bane rolünde seyrettiğimiz Tom Hardy, Bronson filmindeki performansı sayesinde kadroya dahil edildiğini sanmış. Oysaki Christopher Nolan, Bronson filmini seyretmemiş; Hardy’yi RocknRolla filmindeki performansı sonrası kadroya almış.

  - John Blake rolü içinse, Joseph Gordon-Levitt’in yanı sıra Leonardo DiCaprio , James Holzier, Ryan Gosling ve Mark Ruffalo rol için düşünülmüştü. Gordon-Levitt’i beyazperdede Blake olarak seyredeceğiz.

  - Kedikadın’a hayat veren Anne Hathaway haftanın 5 gününe yayılan sıkı bir programla role hazırlanmış; aletli jimnastik, dans egzersizlerinin yanı sıra dublörünü de kendisi gibi eğitmiş.

  Diğer Adları:

  The Dark Knight Rises

  Yayın Tarihi:

  27 Temmuz 2012 (Türkiye)

  Senaryo:

  Jonathan Nolan, Christopher Nolan, Christopher Nolan, David S. Goyer, Bob Kane

  Ödüller:

  1 BAFTA Film Award. Diğer 38 ödül & 96 adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Warner Bros., Legendary Pictures, DC Entertainment

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 16 Hafta / Seyirci: 799.586 / Hasılat: 8.429.943,00 TL (Türkiye)

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?