HD Hobbit 3: Beş Ordunun Savaşı – The Hobbit 3: The Battle of The Five Armies

Hobbit 3: Beş Ordunun Savaşı – The Hobbit 3: The Battle of The Five Armies

Süre:

144 Dakika
Efsanevi yüzüklerin efendisi üçlem filmlerinin yönetmeni, Peter Jackson’un yeni orta çağ filmi. Hobbit serisinin son filmi de 17 aralıkta vizyona giriyor. Serinin ilk iki filmini izlemeyenler için anlatalım, ilk iki filmde, krallığını ele geçiren heybetli ejderhadan intikamını almak, krallığında yatan hazinelere kavuşmak hırsı ile yola koyuluyordu, bu yolculukta Gandalf(Ian McKellen) desteği ve birkaç cüce krallığından kalan köhne savaşçı ile giderken, hırsızlığı ile ün salmış, Bilbo Baggins’i de yanlarına alan ekip, doğruca ejderhanın pusuda yattığı, cüce krallığın yolunu tutuyorlar. Yolculukta, en önemli görevi üstlendiğini bile bilmeyen Bilbo Baggins(Martin Freeman) ejderhanın olduğu krallığın en değerli mücevherini çalıp, yeniden cüce kralın yedi düvele hükmetmesini sağlayacaktı. Ancak, serinin 2. Filminde, cüce krallığa varır ve ejderhayı kızdırarak, onu yakındaki köye doğru hareket etmesini sağlar.

İkinci filmi bu raddede bitiren, The Hobbit film kadrosu, serinin üçüncü filmi ile maceralarına son gaz devam ediyor. Vardığı şehri yakıp yıkan hiddetli ejderha ve onu destekleyen Sauron’un oduları şeytanice güçlerle insan ırkını haritadan silmeyi planlıyorlar. Savaşın kaderini değiştirecek güç yüzüğü de, ne kadar kıymetli bir hediye taşıdığını bilmeyen, Bilbo Baggins’in saf ellerinde. Serinin üçüncü ve son filmi olan, “5 Ordular Savaşında” Bilbo Baggins’in eve dönüş macerasını izleyecek ve yüzüğün akıbeti hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Önceki orta çağ filmi olan ve The Hobbit filminin ilerisi niteliğinde çekilen Yüzüklerin Efendisi filminin de başlangıç olaylarını kavrayacaksınız. The Hobbit’in 3. Serisinde, Ejderha Smaug iş birliği yaptığı Sauron ve orduları ile birlikte, orta dünyanın altını üstüne getiriyor. 45 dakika boyunca savaş sahnelerinin yer aldığı film tam bir görsel şölen, üç boyutlu sahneleri ile de efekt görselliğine görsellik katan filmin kurgusu da efekt sahenleri kadar başarılı. Ejderha Smaug’ı uyandıran Cüce Kral Thorin ve ekip arkadaşları, ejderhanın yok ettiği köyden kendilerini suçlu tutarlar ve serinin son filminde, ejderhadan intikam almak için diğer ırkları bir araya getirmeye karar verirler. Eğer, bunu başaramazlarsa ejderha ve iş birliği yaptığı Sauron, diğer tüm insan ve elf ırkını yok ederek, dünya üzerinde kendi hükümdarlıklarını kuracaklar. Serinin son filminde, öncelikli olarak, dağılan cüce ordusunu ve ardından bu orduyla elf ve insan ordularını orklara karşı birleştirmeyi amaçlayan Cüce Kral Thorin’in işi hiç de kolay olmayacaktır. Ekibe büyük destekçisi olan, ekibe büyü gücü ile yardım eden Gandalf’ı da karanlık dünyanın güçleri çepeçevre kuşatacaktır.

Filmin mistik ve savaş sahneleri izleyiciyi büyüleyecek. Her dakikasını soluksuz izleyeceğiniz filmde, “Yüzüklerin Efendisi” serisine dair de birçok ayrıntıyı bulacaksınız. “Yüzüklerin Efendisi” serisinde, Frodo Baggins’e ışığını veren Galadriel(Cate Blanchett) 5 Ordular Savaşında’da Cüce Kral Thorin’e büyük ölçüde destek olacak ve savaşa elflerin de katılmasını sağlayacak. Savaşa katılan elf orduları insan ırkı ile beraber cüce orduları ile de birleşip üç koldan iki büyük ork ordusuna karşı cephe alacaklar. Cephe aldıkları orduların başında, karanlık dünyanın yüzü Sauron ve onun iş birliği yaptığı heybetli ejderha Smaug yer alıyor.

Kurgu ve efekt açısından izleyiciyi dört dörtlük doyuracak olan filmin ülkemizde vizyon tarihi, tüm dünya ile birlikte 17 aralık günü olarak belirlenmiştir. Üç boyut imkanı sağlayan sinemalarda filmin üç boyutlu görsel şölenini izleyebileceğiniz film için, puanımız 10 üzerinden 8 ile en başarılı filmler arasında yer almaktadır. Film daha vizyona girmediği için, IMDB puanlaması açılmamıştır. Ancak, serinin son filmi fragmanı ile de beklentileri boşa çıkarmayacağa benziyor.

NOT: Söz verdiğimiz gibi Nette İlk! Extended (20 Dk Uzatılmış Versiyondur.

  • Yorumlar
  • Detaylar
  • Detaylar

    Henüz detay eklenmemiş.

    Yorumlar (14)