1080p Hobbit 1: Beklenmedik Yolculuk

Hobbit 1: Beklenmedik Yolculuk

Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen Hobbit'ten, üçlemenin yönetmeni Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlanan üç filmlik Hobbit macerasının ilk bölümü olan Hobbit: Beklenmedik Yolculuk/The Hobbit: An Unexpected Journey ile bu sefer Bilbo Baggins'in gençliğine gidiyoruz.

Bilbo huzurlu Hobbit toprakları olan The Shire'da yaşarken bir gün büyücü Gandalf aniden ortaya çıkar ve baş kahramanımız Bilbo kendisini efsanevi savaşçı Thorin tarafından yönetilen 13 cücelik maceracı bir grupta buluverir. Ejder Smaug’dan Erebor’un kayıp Cüce Krallığı’nı geri almak için çıktıkları bu yolculukta çirkin Goblinler, Orklar, öldürücü Warglar, Dev Örümcekler ve Büyücülerle dolu yollardan geçeceklerdir...

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden tanıdığımız Ian McKellen, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee, Hugo Weaving, Elijah Wood, Orlando Bloom ve Andy Serkis'i yeniden seyredeceğimiz filmde onlara Richard Armitage, John Bell, Luke Evans, Ryan Gage, Evangeline Lilly, Bret McKenzie, Graham McTavish, Mike Mizrahi, Jeffrey Thomas ve Aidan Turner gibi kalabalık bir oyuncu kadrosu da eşlik ediyor. Filmin senaryosunda ise yönetmen Peter Jackson'ın yanı sıra Fran Walsh, Philippa Boyens ve Guillermo del Toro'nun imzası var.

John Ronald Reuel Tolkien'in, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncül kitabı olarak da görülen, Hobbit kitabı Guillermo del Toro tarafından sinemaya uyarlayacaktı ama filmin yapılması ile ilgili belirsizlikler nedeniyle filmden ayrıldı ve film Yüzüklerin Efendisi'nin yönetmeni Peter Jackson'un çekeceği kesinleşti.

Çekimlerine 2010 yılı itibariyle başlandı. 14 Aralık 2012 tarihinde vizyona girdi. Filmin oyuncu kadrosunda, Martin Freeman (Bilbo Baggins), Ian McKellen (Gandalf), Andy Serkis (Gollum), Richard Armitage (Thorin Meşekalkan), Aidan Turner (Kili), Rob Kazinsky (Fili), Graham McTavish (Dwalin), John Callen (Oin), Stephen Hunter (Bombur), Mark Hadlow (Dori), Peter Hambleton (Gloin), Benedict Cumberbatch (Smaug Ses), Elijah Wood(Frodo Baggins) filmin kesinleşen kadrosundaki isimlerdir.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Orjinalinde Fili karakteri için Rob Kazinsky düşünülüyordu fakat bir kaç sahne çevirdikten sonra kişisel nedenlerle seti terk etmek zorunda kaldı. Onun yerine Dean O'Gorman geçti.

  Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü vizyona girip LOTR serisi tamamlandığından beri konuşulan Hobbit filminin, ilk bölümünün gün yüzüne çıkması beklenenden daha fazla zaman aldı. Öncelikle Sam Raimi'ye sunulan proje daha sonrasında Guillermo del Toro'nun ellerine geçti . Daha sonrasında senaristlerin greviyle, MGM'de yaşanan ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalan Toro 2010'da havlu atınca, Peter Jackson her şeyi kendi ellerine almak zorunda kaldı.

  Tolkien'in hikayesinde Legolas görünmese de Orlanda Bloom'un filme dönmek ile ilgili ısrarı üzerine filmde görünür oldu.

  Film Yeni Zelanda'nın farklı yerlerinde çekilmiş , mekanlar JRR Tolkien'in hikayesini gerçeğe dönüştürüyorlarmışçasına farklı , tabi ki filmin bazı bölümleri de ingiltere de Pinewood stüdyolarında çekilmiş.

  Andy Serkis, Gollum karakterini canlandırırken aynı zamanda kamera arkasında ikinci yönetmen görevini yerine getirdi.

  Diğer Adları:

  Hobbit 1, The Hobbit 1: An Unexpected Journey

  Yayın Tarihi:

  14 Aralık 2012 (Türkiye)

  Senaryo:

  Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, Guillermo del Toro, J.R.R. Tolkien

  Ödüller:

  3 Oscar Adaylığı. Diğer 9 ödül & 69 adaylık.

  Yapım Şirketi:

  New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), WingNut Films

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 17 Hafta / Seyirci: 1.064.089 / Hasılat: 12.475.206,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (12)