HD Fury – Hiddet

Fury – Hiddet

Yönetmenliğini David Ayer'in yaptığı Fury filmi vizyonda olan ve izlenmesi gereken özel filmler arasında. Fury filmi sizi tarihin içine sürüklerken aynı zamanda dram ve aksiyonun içinde bulacaksınız kendinizi. Müthiş görsel efektleri ve kurgusu ile bu film vizyondaki en iyi filmler arasında. ABD yapımı olan film ayrıca oyuncuları ile de sizi kendine çekiyor. Fury filmi oyuncuları arasında olan; Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman gibi ünlü isimlerle sizi filmde çok farklı bir dram ve üzüntü bekliyor. Fury izlerken aynı zamanda savaş filmleri kategorisinde tavsiyeler arasında olan bu filmden çok şey öğreneceksiniz. Evinizde sinema keyfini yaşayarak siz de en iyi filmlerini izlemek istemez misiniz? O zaman Fury izleyin.

Fury filminde zaman olarak 1945 yılı ve Nisan ayı belirtilmiş. Yani bu film İkinci Dünya Savaşı'nın son günlerinde geçmekte. Bu zaman aralığında Komutan olan Wardaddy, topçu olan Boyd Swan, yükleyici olan Grady Travis, Şoför olan Garcia ve yardımcı başka bir şoför olan Norman karakterlerlerinden oluşan bir ve müfrezede meydana gelen 300 düşman askeri ile yapılan savaştan bahsediliyor. Bu savaş 24 saat aralığında ve zorlu bir mücadele ile devam ediyor. Bu savaş sürerken ise beş askerden oluşan zırhlı bir ekip savaşın tam ortasında kalır. Bu ekip ise bölgede kalan Amerikan askerleridir. Bu birlik hem az sayıda kişiden oluşmakta hem de bu ekip cephane ve yiyecek anlamında çok zor bir durumdadır. Amerikan askerlerinin savaş içinde tuttumunu ve yaşadıklarını büyük bir dikkatle izleyeceğiniz film. Bu film tarihe de tuttuğu ayna ile bilginize yorum katacak. Tarih, dram ve çok iyi bir savaş filmi olan Fury'yi kaçırmayın.

Fury izleyin dram ve savaşı iç içe yaşayacaksınız. Bu film bir savaş içindeki tüm olumsuzlukları görmenizi sağlayacak. Gruba komuta etmekte olan Wardady'nin tek amacı ise askerlerini Nazi birliklerinin arasından kurtarabilmektir. İyi bir yönetmenle hazırlanmış bu film savaşın içinde bir dram filmi. Vizyondaki filmler arasında üst sıralarda yer alan bu filmi kaçırmayın.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Yönetmen David Ayer karmaşık hikâyeyi mümkün mertebe basitlikle anlatmaya çalışmış. Bunun için de filmi 24 saat içerisinde, bir sabah şafak vaktinden ertesi günkü şafak vaktine kadar süren bir hikayeye dönüştürmüşler. Filme askeri teknik anlamında danışmanlık yapan Kevin Vance gerçekliğe bağlı kalmaya çabaladıklarını ve bunun sonucunda daha önce yapılan 2. Dünya Savaşı filmlerinin aksine öfkeli ve ilkel bir filmin ortaya çıktığını belirtiyor ve ekliyor: “Birçok İkinci Dünya Savaşı filminde ‘iyi savaş' ilişkilendirmesi vardır. Ama bu savaşta 60 milyon kişi öldü. Bu, tam olarak keşfedilmemiş bir alan. David de bu filmde bunu istemişti.”

  Filmde Boyd 'Bible' Swan karakterine hayat veren Shia LaBeouf söylentilere göre çekimler sırasında hiç duş almamış ve kendi dişini yerinden sökmüş.

  Bu filmle birlikte ilk kez bir İkinci Dünya Savaşı filminde hakiki Tiger I tankı kullanılmış. Film aynı zamanda İngiltere'deki Bovington Tank Müzesi'nde bulunan ve o dönemden kalıp çalışan halde olan tek tank olan Tiger 131 aracını da kullanmış.

  Filmde beş ana tank kullanıldı ve bunlar M4 Sherman'ın farklı modelleriydi. Ayrıca tanklar için yakın zamanda Afganistan ve diğer savaşlarda bulunan deneyimli tank ekipleri kullanılmış.

  Ekibe komuta eden Çavuş Wardaddy rolünü canlandıran Brad Pitt karakterini şu şekilde tanımlıyor: “Wardaddy, ordunun belkemiği olan çavuşları temsil ediyor. Oldukça pratik düşünen ve pragmatik biri. Tek önemsediği şey görevi bitirmek.”

  Filmin çekimleri, İngiltere'de Oxfordshire bölgesi ve Londra'da gerçekleşti. Oxfordshire tarlalarında ve Hertfordshire'daki Bovindgon Havaalanı'nda yapılan çekimler 12 haftada tamamlandı.

  Yapımcılar savaşta yer almış gazilerden yardım almanın önemli bir adım olarak görmüşler ve Block, QED ve Pitt savaş gazileriyle toplantı düzenlemiş. İçlerinden dört kişi oyuncularla konuşarak gerçek savaş anılarını ve deneyimlerini paylaşmış.

  Yayın Tarihi:

  24 Ekim 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  David Ayer

  Ödüller:

  5 ödül & 18 Adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Columbia Pictures, QED International, LStar Capital

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 9 Hafta / Seyirci: 248.803 / Hasılat: 3.208.996,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (124)