1080p Fokus – Focus

Fokus – Focus

Başrollerinin Will Smith'in Nicky, Margot Robbie'nin Jess karakteriyle üstlendiği bu filmde bir dolandırıcılık konusu ele alınmış. Nicky o zamanın gelmiş geçmiş en iyi dolandırıcılarındandır. Bir gün Nicky ile Jess'in yolları kesişir ve bir bakıma takım olarak dolandırıcılık işine devam ederler. Jess bakımlı mı bakımlı güzel mi güzel bir kadındır. Nicky, Jess'e bu işin inceliklerini öğretirken Jess, Nicky'e bir yakınlık hisseder ve ona yaklaşmaya başlar. Nicky bunu anladığı zaman Jess'ten uzaklaşır ve aralarındaki bağı koparır. Bu ikili yaklaşık 3 yıl boyunca görüşmez. 3 yıldan sonra Jess işte baya ilerlemiş hatta araba yarışları dünyasında adını duyuracak kadar ilerlemiştir. Daha sonra bu ikili karşılaşır. Ancak Jess, Nicky'in işini bozacaktır. Nicky önemli bir işe atılır ve bu iş oldukça zorludur. Jess bir şekilde bunu öğrenir, Nicky'in işini bozar ve bi' bakıma hayatını karartır.

Senaryosunun ve yönetmenliğinin Glenn Ficarra, John Requa ikilisi tarafından üstlenildiği 2015 yapımı Amerikan filmidir Fokus (Focus) filmi. Daha çok gerilim türünü içeren bir film diyebiliriz aslında. Anca arasıra romantik anlarında yaşandığını inkar edemeyiz. Ki bu devirde sadece bir türe odaklanmak saçma olacaktır. Film izleyicileri artık daha farklı, izlediğinde "vay be" diyebileceği filmler arıyor. Filmlerin kaliteleri yükseldikçe haliyle beklentilerde katkat artıyor. 20 Mart'ta vizyona giren bu filmin başrolünde bulunan ünlü oyuncular Will Smith ve Margot Robbie'nin yanı sıra Rodrigo Santoro, Adrian Martinez, Robert Taylor gibi ünlü aktörlerin isimlerini de belirtmekte fayda var. Bu tür filmler Amerika kıtasında oldukça fazla çekiliyor ki başarısız olan birkaç film dışında hepsi izlenesi filmler kategorisinde yer alıyor. Filmin senaryosundan ve fragmanında yola çıkılarak yorum yapıldığında; çok fazla bütçe ayrıldığı belli oluyor aslında. Bakalım film istediği gişe sayısına ulaşabilecek mi ?
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Glenn Ficarra ve John Requa ikilisi daha önce "Crazy Stupid Love" ve "I Love You Phillip Morris" filmleriyle adlarından söz ettirmişlerdi. Fokus, ikilininbirlikte yazıp, yönettiği üçüncü uzun metrajlı film olma özelliği taşıyor.

  Will Smith’in Nicky rolüne hazırlanmak için yapımcılar ile birlikte Las Vegas’ta 4-5 gün geçirmiş. Oyuncu ilk aşamada bir dolandırıcının zihnine girmek ve dünyayı onun gördüğü şekilde görmek istemiş. Bir dolandırıcının nasıl düşündüğünü, bilgiyi nasıl süzdüğünü ve etrafındakileri nasıl etkilediğini bilmek için Las Vegas'da vakit geçiren oyuncu bu fırsattan yararlanıp, birkaç kişiyle de tanışmayı ihmal etmemiş. Gerçek dolandırıcıların deneyimleri, Will’in karakterinin içinde olduğu dünyaya paralelmiş ve aktör bu insanlara doğrudan sorular sorabilme konusunda hiç yabancılık çekmemiş.

  Centilmen Hırsız olarak da bilinen dünyaca ünlü uzman Apollo Robins, yapım sürecinde ekibe yardımcı oldu. Robbins, oyunculara, her numarayı yapmak için ihtiyaç duyacakları çeşitli beceriler öğretti. Bunlardan biri kaldırmaktı; yani birinin cebinden bir şey çalmak. Bir diğeri de dokunmaktı ki bu da kaldırma sırasında kullanılabiliyordu.

  Yayın Tarihi:

  27 Şubat 2015 (Türkiye)

  Senaryo:

  Glenn Ficarra, John Requa

  Yapım Şirketi:

  Kramer & Sigman Films, RatPac-Dune Entertainment, Zaftig Films

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 8 Hafta / Seyirci: 71.773 / Hasılat: 914.401,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (31)