HD Evrim – Transcendence

Evrim – Transcendence

Bilim-Kurgu rollerinde pek oynamayan Johnny Depp'in başrolünde olan filmin yönetmenliğini Wally Pfister yaparken, senaryosu ise Jack Paglen'e ait.

Dr. Will Caster (Johnny Depp), Yapay Zeka alanında çalışan ünlü bir bilim adamıdır ve bilinen her şeyin toplu zekası ile insan hislerini bir araya getiren duyarlı bir makine yaratmaya çalışmaktadır. Bir gün istedikleri teknolojik yardımı yapmadığı için bir terörist grubun saldırısına uğrar ve bitkisel hayata girer. Bilgisayar bilimcisi olan eşi Evelyn Caster (Rebecca Hall), Will'in beynini gelişmiş bir süper bilgisayara entegre eder. Will'in bedeni ölmüştür ama beyni eşiyle yeniden iletişime geçer. Dahası Will, bağlı olduğu bilgisayardan internet aracılığı ile tüm dünyayı yaklaşan terörist tehlikeye karşı uyarmaya başlar. Fakat terörist grup Will'in hala hayatta olduğunu fark edince, süper bilgisayarı yok etmek için harekete geçerler...


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Filmin yönetmeni Wally Pfister, The Dark Knight, Inception, The Dark Knight Rises ve The Prestige gibi ünlü filmlerin görüntü yönetmenliğini üstlenmiş bir isim. Evrim, Wally Pfister'ın ilk yönetmenlik deneyimi.

  Filmin başrol oyuncusu Johnny Depp canlandırdığı Will karakterinin üzerine çalıştığı proje nedeniyle risk aldığını ve hayatını tehlikeye attığını belirtip ekliyor: "Sadece sizin bildiğiniz bir sistemin sizi deniyor olması ve yardım edebilecek çok az insanın olması Will’i yeterince strese sokuyor. Bir de onları takip eden radikal grubun Will’in beynine ulaşabilecek olması adrenalini daha da yükseltiyor. Karısına çok aşık olan ve sakin bir hayat süren Will, egoları, güç sevdası ve bilim adamı merakı sebebiyle büyük bir tehlikenin içine batıyor. Düşünün beyniniz bir anda internete bağlanmaya başlıyor, oradaki tüm bilgilere anında ulaşabiliyor. Finans, tıp, siyaset… hangi konudan bilgi almak isterse alabiliyor. Böyle bir güce sahip olsanız siz ne yapardınız? Bu film izleyicisine böyle bir gücün olsa neler yapardın? sorusunu sorduracak.”

  Filmin yönetmeni Wally Pfister filmde anlatılan yapay zeka temasının gerçeğe çok uzak olmadığını dile getirip ekliyor: “Filmi çekerken yazılanların gerçekliği karşısında dona kaldım. İşlediğimiz konu insanların şu sıralar akıllarından geçen bir acabayı işaret ediyor. Bir super bilgisayara insan beyninin adapte edilmesini ve sonrasında yaşanan büyük tehlikeleri işlediğimiz Evrim filminde belki de birkaç yıl sonra yaşayacaklarımızı anlatmışızdır, kim bilir?”

  Dr. Will Caster’ın karısı Evelyn'i canlandıran güzel oyuncu Rebecca Hall, Evelyn karakterinin kendisi için bir kahraman olduğunu ifade ediyor. Evelyn'nin kocası için yaptılarını ve vezgeçtikleriniyse hayret verici olarak yorumluyor.

  Christopher Nolan, The Dark Knight Rises 'ı bitirip Interstellar'a başlamadan önce, yıllardır birlikte çalıştığı Wally Pfister'ın ilk uzun metrajıyla ilgilendi ve bu filmin Pfister için harika bir başlangıç olduğunu belirtti.

  Filmin başrolü için düşünülen isimler arasında Tobey Maguire, Christian Bale, James McAvoy ve Jude Law vardı.

  Emily Blunt, Rooney Mara ve Rebecca Hall, Evelyn karakteri için düşünülen son isimler arasındaydı.

  Yayın Tarihi:

  10 Ekim 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  Jack Paglen

  Ödüller:

  2 ödül & 5 Adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Alcon Entertainment, DMG Entertainment, Straight Up Films

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 4 Hafta / Seyirci: 46.988 / Hasılat: 516.171,23 TL (Türkiye)

  Yorumlar (1)