HD Eğer Yaşarsam – If I Stay

Eğer Yaşarsam – If I Stay

Bazen siz seçimler yaparsınız, bazen seçimler sizi bulur. İçine kapanık lise öğrencisi viyolonselci Mia için, bu bir anda olur. Karlı bir havada araba gezisi, korkunç bir kaza; ve Mia sadece kendisinin yapabileceği bir seçimle karşı karşıya kalır; o günü Mia'nın belirleyici günü kılacak bir seçim.

Mia Hall (Moretz) hayatında karşı karşıya kalacağı en zor kararın Juillard'da müzik hayallerinin peşinden gitmek ile hayatının aşkı Adam'la (Blackley) beraber olmak için farklı bir yol izlemek arasında olacağını sanıyordur. Fakat tasasız bir aile gezintisi olması gereken araba yolculuğu bir anda her şeyi değiştirir; şimdi Mia'nın hayatı pamuk ipliğine bağlıdır. Pek çok şeyin açıklığa kavuştuğu bir gün boyunca ölüm ile yaşam arasında sıkışıp kalan genç kızın vermesi gereken tek bir karar kalmıştır; ve bu karar yalnızca geleceğini değil, nihai yazgısını da belirleyecektir.
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Eğer Yaşarsam, Gayler Forman'ın aynı adlı (If I Live) romanının beyazperde uyarlaması.

  Belgesel yapımcısı, yönetmen R.J. Cutler, “Tek bir oturuşta okudum ve beni paramparça etti” diyor ve ekliyor: “Kitabın merkezindeki önerme —kimi seviyorsak oyuz— öylesine düşündürücü, öylesine dokunaklıydı ki o sayfalarla kurduğum derin bağı sinemaya aktarmam gerektiğini hissettim.”

  Chloë Grace Moretz filme kaynaklık eden kitap hakkında şunları söylüyor: “Hikayenin etrafında dönen müthiş bir enerji var, projeye dahil olmaktan heyecan duydum. Mia’ya ve onun yürek burkan çatışmasına hakkını vermeyi deneme fırsatını gerçekten istedim.” Genç oyuncu sözlerini şöyle sürdürüyor: “İlk kez aşık olduğunuzda, her şeyiyle yenidir; kalbinizin o kişi için attığını dünyanın öbür ucundan duyabilirsiniz. Gayle’in kitabı bunu çok güzel bir şekilde tasvir ediyor ve sevginin, özellikle de bir felaket söz konusu olduğunda, farklı farklı güçlü yönleri ve zayıflıkları da beraberinde getirdiğini gösteriyor.”

  Yapımcı Alison Greenspan, senarist Shauna Cross'un orijinal hikayeyle kurduğu bağ ile ilgili şunları söylüyor: “Shauna’nın havalı, titreşimli sesi ile Gayle’in hüzünlü mizacı arasında bir simya vardı” diyor Greenspan ve ekliyor: “Senaryo dokunaklı ve duygusal, ama yine de gerçekliğe dayanıyordu; Shauna’nın katkısı buydu.”

  Orijinal fikrin sahibi olan ve aynı zamanda filmin idari yapımcılığını üstlenen Gayle Forman, romanının uyarlaması hakkında şunları söylüyor: "Bence, muhteşem bir ekiple, gerçek bir sevgi ürünüydü. Alison çok destekleyiciydi; ve R.J.’le daha tanıştığım anda kitabı içselleştirdiğini anladım. Müziği, görselleri, aşk hikayesini ve karakterleri özümsemişti. Oyuncular da müthişti. Gerçekten dört dörtlük bir çalışma. Bence okurlar mutlu olacak.”

  Yönetmen R.J. Cutler'a göre “Mia’nın ailesi ve arkadaşları onun varlığından habersiz olsa da, Chloë diğer karakterlerle elle tutulur bir bağ kurmayı başardı ki bu hakikaten kayda değerdi.”

  Yayın Tarihi:

  19 Eylül 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  Shauna Cross, Gayle Forman

  Ödüller:

  2 ödül & 1 nomination

  Yapım Şirketi:

  DiNovi Pictures, Metro-Goldwyn-Mayer (MGM), New Line Cinema

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 4 Hafta / Seyirci: 49.917 / Hasılat: 581.137,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (6)