1080p Arınma Gecesi: Anarşi 1 – The Purge: Anarchy 1

Arınma Gecesi: Anarşi 1 – The Purge: Anarchy 1

Yılda sadece bir gece boyunca tüm suçların serbest olduğu bir dünyada geçen film, Arınma Gecesi öncesi çocuklarıyla birlikte eve dönen bir çiftin gerilimini beyazperdeye taşıyor. Güvenli evlerine ulaşmaya çalışan ailenin benzini yolda biter. Tam da bu esnada oğlunu öldüren adamdan intikam almak için Leo sokaklara çıkmıştır. Bir anne ise kızıyla birlikte yağmalanan evinden canını zor kurtarır. Los Angeles.'ın bu en haşin gecesinde hayatta kalmaya çalışan 5 kişinin yolu kesişecektir.

Birincisi 2013 sonbaharında vizyona giren Arınma Gecesi (The Purge) filminin ikincisinin de yönetmenliğini ve senaristliğini yine James DeMonaco üstleniyor.

Arınma Gecesi (The Purge) filmi, 2013 yılında vizyona girdiğinde beklenmedik bir ilgiyle karşılanmış, Amerika'da hafta sonu 34.1 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etmişti. Bu başarının ardından devam filminin geleceği açıklanmış ve hemen hazırlıklara başlanmıştı.

Devam filmi The Purge: Anarchy'nin de senaristliğini ve yönetmenliğini James DeMonaco üstlenirken başrollerde bu kez Frank Grillo, Carmen Ejogo ve Zach Gilford bulunuyor.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Filmin senarist ve yönetmeni James DeMonaco serinin ilk filmi The Purge'ün beklenmedik bir ilgiyle karşılanmasının kendisini şaşırttığını dile getiriyor. Öncelikli amaçlarının Los Angeles ve New York'ta yer alan küçük sanat galerilerinde izleyiciyle buluşacak bağımsız bir film yapma olduğunu açıklayan DeMonaco, siyasi ve toplumsal anlamda da dolu olmasına özen gösterdiklerini bildiriyor ve ekliyor: “Bu seride Amerikan toplumunda şiddete nasıl baktığımızla ilgili bir şeyi yansıtmayı umuyorum. Dünya’nın diğer yerlerinden çok farklı. İzleyicilerin sinemadan toplum olarak şiddetle ilişkimizden söz ederek ayrıldıklarını gördük.”

  DeMonaco, Arınma Gecesi’nin ardında yatan düşünceyi ise şu şekilde açıklıyor; “Her şeyin ardında, devletin, saldırganlığınızı defetmeniz için- bunun sizi daha iyi bir vatandaş yapacağını söyleyerek sattıklarının ardında bir kurnazlık var. Arınma Gecesi bunu gerçekten yapmıyor, devletin farklı bir amacı var.”

  Arınma Gecesi (The Purge) filmi, 2013 yılında vizyona girdiğinde beklenmedik bir ilgiyle karşılanmış, Amerika'da hafta sonu 34.1 milyon dolarlık gişe hasılatı elde etmişti. Bu başarının ardından devam filminin geleceği açıklanmış ve hemen hazırlıklara başlanmıştı.

  Devam filmi The Purge: Anarchy'nin de senaristliğini ve yönetmenliğini James DeMonaco üstlenirken başrollerde bu kez Frank Grillo, Carmen Ejogo ve Zach Gilford bulunuyor.

  Filmin yapımcılarından Jason Blum, Arınma Gecesi'ni yeniden ziyaret etmenin tüm ekip için ayrı bir önem taşıdığını söylüyor. İlk film gösterime girdiğinde, birçok kişinin ülkede zenginlere ve yoksullara olanları öğrenmek istediğini belirten Blum, Arınma Gecesi'nde her Amerika'lının farklı bir tecrübeye sahip olduğunu ekliyor. Arınma Gecesi'nin hikayelerle dolu olduğunu ve bu nedenle ikinci filmi yapmak istediklerini de dile getiriyor.

  Yönetmen DeMonaco, The Kill Point adlı mini dizide birlikte çalıştığı Frank Grillo ile bu filmde tekrar buluştu. Leo rolü için düşündüğü ilk oyuncu oydu ve ona göre Grillo bu rolün kalıbına tam anlamıyla uyuyor. Frank Grillo'nun kariyerini birlikte çalıştıkları diziden bu yana takip ettiğini belirten DeMonaco, Grillo'nun gerçek hayatta da sert biri olduğunu ve bu nedenle de sırf rolü için sertmiş gibi davranmak zorunda kalmadığını belirtiyor.

  Filmin başkarakterlerinden Sergeant'ın kızına bakan Eva karakterini canlandıran Carmen Ejogo, “Tha Parallax View'' ve ''Soylent Green'' gibi filmleri izleyerek büyüdüğünü ve Anarşi Gecesi'nden gelen rol teklifi kabul etmekte tereddüt yaşamadığını belirtiyor. Anarşi Gecesi'ni bu türden bir film olarak niteleyen Ejogo, filmin konusunun kendisine hitap ettiğini dile getirip senaryo hakkında şunları söylüyor: “Ayrıca Amerika’daki silah şiddeti ve kültürel sonuçları gibi benim de ilgilendiğim bir konuda toplumsal bir açıklama içermesi de ilginçti. Bunun ötesinde, karakterim inanılmaz bir eğri çiziyor. Pasif ve kızına bağımlıyken proaktif ve yetki veren birine dönüşüyor.”

  Sirenler Arınma başlangıcında 6 kez öterken bitişinde 7 kez ötüyor.

  Yayın Tarihi:

  18 Temmuz 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  James DeMonaco, James DeMonaco

  Ödüller:

  1 Ödül & 4 Adaylık

  Yapım Şirketi:

  Universal Pictures, Platinum Dunes, Blumhouse Productions

  Bütçe:

  $9.000.000 (Tahmini)

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 6 Hafta / Seyirci: 83.206 / Hasılat: 887.484,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (5)