HD Adalet – The Equalizer

Adalet – The Equalizer

FilmCuk mükemmel bir sürprizle karşınızda.! Filmin adı: 'Adalet - The Equalizer'

Şu ana kadar 21.842 kişinin oylaması ile 7.6 puan ortalamasına sahip olan ve 131 Dakika süren 2014 yapımı Adalet filmi henüz çok yeni vizyona girmesine rağmen, Türkçe Altyazılı olarak hazır.

Filmin başrolünde Uçuş (2012), Düşmanı Korurken (2012), Zorlu İkili (2013) filmlerin'den tanıdığımız 1954 Amerika doğumlu ünlü aktör Denzel Washington, Chloë Grace Moretz adlı 17 yaşındaki güzel oyuncu ve Random (2014) filminden bildiğimiz Haley Bennett adlı güzel oyuncular yer alıyor.

Ülkemiz'de 26 Eylül 2014 tarihinde vizyona giren 'Adalet' Bu mükemmel oyuncu kadrosu ile Aksiyon, Dram, Gerilim türü bir yapım olmuş ve adından uzun süre oldukça söz ettireceğe benziyor. Yönetmen koltuğunda yer alan Antoine Fuqua adlıyönetmenin daha önceki projelerinden ve imzası bulunduğu filmlerinden bahsetmeme gerek yok...

Eski bir Black Ops askeri olan Robert McCall (Denzel Washington), İllegal kaçak bir yol bulup Boston eyaletinde yaşamaya başlar. (Sahte bir ölüm belgesi hazırlayarak) Kendi kendini emekliliğe adayan ve bu emekliliğin tadını çıkaran Robert, Başı belada olan Teri isimli güzel bir kızı kurtarması gerekiyor. Teri (Chloë Grace Moretz) adlı kızla karşılaştığında zor durumda olduğunu görür ve adaletsiz tepkisiz kalamaz. Kurtarmaya çalışırken kendini yer altı dünyasındaki ünlü mafya çeteleri ile karşı karşıya gelirken bulacaktır.

Baştan sonra Aksiyon dolu Adalet adlı filmin konusu ve akıcılığı çok güzel işlenmiş durumda. 480p HQ, 720p HD, 1080p Full HD olarak eklememiz filme ayrı bir lezzet katmaktadır. FilmCuk olarak bolca keyifli bir haftasonu dileriz.

 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Filmin uyarlandığı 1980'lerde yayınlanan dizide Edward Woodward , Robert McCall karakterini canlandırıyormuş

  Filmin başrol oyuncusu Denzel Washington, canlandırdığı karakter hakkında şunları söylüyor: "Robert McCall geçmişte pek çok kötü şey yapmış ve şimdi bunları aşmaya çalışıyor; geçmişiyle gurur duymuyor ve daha iyi şeyler yapmaya çabalıyor."

  Yönetmen Antoine Fuqua, filmle ilgili olarak şöyle söylüyor: "Bu filmi geçmişteki filmlerin, Sergio Leone’nin yaptığı westernler gibi, bir uzantısı olarak görüyorum. Bir mücadele yaşayan, isteksiz ve silahını çekmeye utanan bir anti-kahraman var... ama başka insanlara yardım etme fırsatı bulduğunda, bunu yapıyor. Yeteneklerini bunun için kullanıyor."

  Yönetmen Antoine Fuqua ve oyuncu Denzel Washington, daha önce 2001 yapımı İlk Gün (Training Day) filminde de birlikte çalışmışlardı.

  Yapımcı Jason Blumenthal ise şunları söylüyor: “Hepimiz dışarıda bir yerde bize yardım edebilecek birinin olduğuna inanmak isteriz, yeter ki onu bulabilelim. İnternette umutsuzca yardım isteyen bir ilana, başka kimse o çağrıya karşılık vermezken, bir şekilde yanıt veren biri olsa keşke. Muhtaç olduğum bir zamanda, bir yerlerde birilerinin beni duyacağına; birinin her şeyi bir yana bırakıp, hiç nedensiz bana yardım edeceğine inanmak isterim. İşte o kişi Adalet.”

  Oyuncu kadrosuna Teri –McCall’a yardım etme ilhamı veren genç kız– karakterini canlandırmak üzere katılan Chloë Grace Moretz’e göre, rolün Washington için mükemmel olduğunu görmek kolay: “İşini yapış şekli öylesine Denzel ki... McCall yüzünde kocaman gülümsemesiyle en tatlı, en büyüleyici adamken, bir an sonra bir katile dönüşüyor ve siz ‘Vay Canına! Ne çabuk olup bitti!’ diye düşünüyorsunuz.”

  Chloë Grace Moretz, karakteri hakkında şunları söylüyor: "Karakterin bir hayat kadını olduğunu ilk öğrendiğimde, ‘Taxi Driver’ tarzı –sınırları biraz zorlayan– bir rol olduğunu düşündüm. Ama şaşırdım. Rol hayat kadınlığını allayıp pullamıyor. Teri’yi mesleği icra ederken asla görmüyorsunuz. Odaklanılan şey mesleği değil, nasıl bir insan olduğu. Gözlerinde hâlâ kıvılcım olduğunu, daha iyi bir şeylerin özlemini duyduğunu, eğer o korkunç dünyadan çıkabilse normal bir hayat yaşayabileceğini anlayabiliyorsunuz. Karakteri sevmemin nedeni bu –hikayenin içine inşa edilmiş bu içsel umut."

  Csokas, filmde canlandırdığı Teddy’nin benzersiz aksanını kapabilmek için yaptıklarını şöyle anlatıyor: “Ona stereotipik bir Rus aksanı vermek istemedim” diye açıklayan aktör, şöyle devam ediyor: “İngilizce öğrenen Rusların hepsi çok farklı şekillerde konuşuyor. Bu yüzden, onun İngiltere’de zaman geçirdiğini hayal ettim –büyük olasılıkla Londra– ve Cockney aksanı denedim. Unutmayın ki o bir sosyopat, dolayısıyla herkes için herhangi bir şey olabilir; ve sosyopatlar iyi birer taklitçi oluşlarıyla ünlüdürler.”

  Fuqua’nın McCall’lu aksiyon sahnelerini nasıl çekeceğine dair ilham kaynağı gerçek boksörlerle etkileşimiydi: “Harika bir boksör olan çok iyi bir dostum var: Sugar Ray Leonard. Hikayeler anlatır ve bir boksörün ne kadar zeki olabileceğini fark edersiniz. Bazen size dokunurlar ve, 'Hey, bugün nasılsın?' derler. Bu, onların sizi kontrol etme, formda olup olmadığınızı, tehdit olup olmadığınızı anlama yöntemidir. Ya da nasıl hareket ettiğinizi, vücut dilinizin nasıl olduğunu, güçlü ve zayıf yönlerinizi görmek için sizi belirli bir şekilde izlerler. Açıklarınızı bulabilirler. McCall da bu eğitime sahip; bu şeyleri fark ediyor ve onları kendi avantajına kullanıyor. Bunu göstermemiz gerekiyordu.”

  Dublör koordinatörü Woulard, film için dövüşleri yaratırken, Özel Kuvvetler de dahil olmak üzere, kendi askeri deneyiminden yararlandı.

  Filmin müziklerini yapan Gregson-Williams, müziklerin gerçekçilik temeline oturduğunu söylüyor ve McCall'u merkezine aldıklarını ifade ediyor: "Kahramanı anons eden kornolar kullanmadık. Karakterin temasında oldukça karanlık bir ton var. Ama oldukça erken bir dönemde öğrenmiş olduğum şey şu: Bir sahneye karanlık getirmek istiyorsanız, bir yerlere biraz ışık da koymalısınız ki tezat belli olsun. McCall’un müziğinde iki yönlü atak kullandım: Biri aksiyonun ardından gelen, cüretkar, güçlü ve gürültülüydü; diğeri oldukça hassastı."

  Yayın Tarihi:

  26 Eylül 2014 (Türkiye)

  Senaryo:

  Richard Wenk, Michael Sloan, Richard Lindheim

  Ödüller:

  1 ödül & 6 Adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Columbia Pictures, LStar Capital, Village Roadshow Pictures

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 4 Hafta / Seyirci: 105.538 / Hasılat: 1.319.357,00 TL (Türkiye)

  Yorumlar (32)