HD Açlık Oyunları – The Hunger Games

Açlık Oyunları – The Hunger Games

Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır. Başkent Capitol'ün etrafında 12 bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır. Onların her biri her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır. Yarışma için her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve bir kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık oyunları TV'den canlı yayınlanan ölümüne bir kavgadır. On altı yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve 12 yaşındaki kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kız kardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır. Ancak Katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kız kardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir.Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur.Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır. Kazanmak ün ve talih anlamına gelir. Kaybetmek ise kesin ölüm. Açlık Oyunları başlasın!


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Özet & Detaylar

  Oyuncular Panem'deki yolculuklarına hazırlanırken, Gary Ross ve ekibi kitaptaki distopik ve fütüristik dünyayı beyazperdeye uyarlamak için görüntü yönetmeni Tom Stern ile anlaştı. Tom Stern, son olarak J. Edgar filminin görüntü yönetmeniydi.

  Tamamen Katniss Everdeen'in gözünden aktarılacak olan Panem'i yaratmak için çalışmalara başlayan ekip, Gary Ross'un uzun süredir istediği ancak konu uygun olmadığı için hiç kullanamadığı kişisel bir çekimle bu dünyayı yaratabileceklerdi.

  Günümüz Kuzey Carolina'sını fütüristik bir 12. Bölge'ye dönüştürme görevini yapım amiri Philip Messina üstlendi. Kendisine göre filmin tarzı "retro-fütüristik"

  Buhran zamanı ABD'sini uzak bir geleceğe uyarlamak işini yapmak için yüksek teknoloji de kullanıldı.

  The Hob'u yaratmak için de oldukça titiz davranan ekip, 12. bölgenin market ve pazar yeri olan The Hob'u yaratırken Messina'nın Capitol için eski bir Philip Morris fabrikasında yaptığı tasarımla uyum sağladığı belirtiliyor.

  Yönetmen Gary Ross, Açlık Oyunları'nın etkisini ilk olarak kendi çocuklarında gördü. İnsanların Açlık Oyunları için çıldırdığını görüp, eve döndüğünde kendi çocuklarına bunu sorunca merakı iyice artan yönetmen; gece boyunca okuduğu kitabın ardından "Bu Filmi Yapmalıyım" dedi.

  Herkesin Açlık Oyunları'nı sevmesinin asıl sebebini de anında bulan yönetmen, Katniss Everdeen karakterinin kendini bulmasının insanları bu kitaba çektiğini farketti. Ayrıca "Duygusal olarak etkileyici ve geleceğe dair ürpertici bir vizyon da sunuyordu kitap." şeklinde ekliyor Gary Ross.

  Senaryoyu tamamen Katniss gözünden subjektif bir şekilde yazmayı amaç edinen Ross, artık Panem'i yaratmaya hazırdı ve bunun için de Suzanne Collins ile uyarlama hakkında görüşerek işe başladı.

  Birlikte çalışmaya başlayan ikili, vahşi ortamı 13 yaş grubu izleyicisi için yumuşatmak amacıyla yaratıcılıklarını birbirlerine aktardı.

  Yayın Tarihi:

  23 Mart 2012 (Türkiye)

  Senaryo:

  Gary Ross, Suzanne Collins, Billy Ray, Suzanne Collins

  Ödüller:

  1 Golden Globe Adaylığı. Diğer 34 ödül & 42 adaylık.

  Yapım Şirketi:

  Lionsgate, Color Force

  Box Office:

  Vizyon Süresi: 22 Hafta / Seyirci: 650.382 / Hasılat: 6.101.575,60 TL (Türkiye)

  Yorumlar (1)